• Dożynki Gminne 2018
  Dożynki Gminne 2018
 • Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
  Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
 • Dzień Edukacji Narodowej
  Dzień Edukacji Narodowej
 • Połazy
  Połazy

Dzień Turystyki w SP nr 1 w Jaworzynce

    Przygotowania Dnia Turystyki jak zwykle poprzedzone
są obserwowaniem prognozy pogody. Gdy wszystkie prognozy wskazywały na to, że zbliża się przepiękny październikowy tydzień, nauczyciele zdecydowali, że ze swymi wychowankami wyruszą
na szlaki w środku tygodnia, tj. w środę 16 X  2019 r.

   Dzieci z „zerówek” przeszły pętelkę za szkołą. Pierwszoklasiści wraz ze swoimi opiekunami poznawali trasę, jaką przemierzają z domów do szkoły ich koledzy i koleżanki z klasy. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, gdzie mieszkają ich rówieśnicy. Drugoklasiści dotarli do styku trzech granic, czyli popularnego w Jaworzynce Trójstyku. Uczniowie klas trzecich wyruszyli na Złoty Groń. Po zdobyciu szczytu wrócili pieszo do szkoły. Przez Byrty na Wyrchczadeczkę pomaszerowała młodzież z klasy 4 oraz dwóch 5. Dzieci zwiedziły Muzeum Świerka, posłuchały o hodowli głuszca, a na koniec uzupełniły zapasy energii kiełbaskami z grilla.

  Im starsze klasy, tym dłuższe trasy mieli do pokonania. Szóstoklasistom przydzielono 13-kilometrowy Szlak Planetarny rozpoczynający się n Kubalonce Osiedlu, a kończący się przy Muzeum na Grapie. W tym roku nie udało nam się odwiedzić Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, bo żona himalaisty-  pani Cecylia-na trzydziestą rocznicę śmierci męża udała się w Himalaje, w miejsce, gdzie zginął Jerzy Kukuczka.

   Uczniowie klas siódmych wyruszyli na Stożek. Wyszli tradycyjnie
z Kubalonki Osiedla. Gdy dotarli na szczyt, odpoczęli w najstarszym schronisku w Beskidzie Śląskim, następnie zeszli do Istebnej Bucznika. Stamtąd zmęczonych turystów zabrał autobus.

   Najdłuższą trasę mieli do pokonania najstarsi uczniowie szkoły.
Z Koczego Zamku przez Tyniok dotarli do źródeł Olzy, przeszli obok zbiornika na Gańczorce, dotarli do schroniska Zaolzianka, gdzie mogli zregenerować siły. Następnie przez Beskid i jaworzyńską Babią Górę wrócili do szkoły.

      Tegoroczny Dzień Turystyki był bardzo udany. Dopisała nam pogoda i humory! Młodzież udowodniła, że ma bardzo dobrą kondycję!

                                                                     I.Bojko-Busek

Młodzież z polskiej szkoły w Bystrzycy koło Trzyńca w SP nr 1 w Jaworzynce

    Dziewiętnastu uczniów w wieku 11-12 lat brało udział w projekcie Fundacji „ Oświata Polska za Granicą”. Dzieci dojeżdżały codziennie od poniedziałku
do piątku ( 16-20 września 2019 r.) z Bystrzycy do Szkoły Podstawowej w Jaworzynce. Program zajęć ułożyła Izabela Bojko- Busek, która koordynowała cały pobyt gości. Pierwszego dnia grupa pod opieką pani Jadwigi Navratil została przywitana przez uczniów i nauczycieli SP nr 1 w Jaworzynce. O oprawę muzyczną zadbała pani Monika Wałach-Kaczmarzyk. Po zajęciach integracyjnych młodzież zwiedziła Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Jaworzynce Centrum, a następnie udała się z pedagog Natalią Bestwiną do rzeźbiarza Jana Bojki, który przybliżył im historię swojej twórczości i pokazał młodym technikę rzeźbienia. Nasi goście mieli także lekcję origami z panem Henrykiem Bestwiną. Drugi dzień dla naszych sąsiadów rozpoczął się pechowo, zepsuł im się autobus. Jednak szybka interwencja organizatorów pozwoliła  gościom dotrzeć na wspaniałą prelekcję i prezentację instrumentów pasterskich, którą poprowadził znany artysta ludowy Zbigniew Wałach oraz pracownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Michał Kawulok. Po obiedzie młodzież udała się do Muzeum „ Na Grapie”, gdzie wzięła udział w warsztatach, podczas których zrobiła zabawki z siana. W połowie tygodnia uczniowie polskiej szkoły w Bystrzycy pojechali do Koniakowa, tam  dowiedzieli się, jak się obrabia wełnę, degustowali sery i uczyli się robić wełniane anioły w Centrum Pasterstwa. Następnie odwiedzili Chatę na Szańcach, wysłuchali opowieści pana Tadeusza Ruckiego i próbowali grać na rogu. Całość dopełniła wizyta w Centrum Koronki u pani Lucyny Ligockiej-Kohut, która zainteresowała młodzież historią koronki w naszym regionie. W drodze powrotnej do szkoły młodzież wstąpiła do GOK-u, gdzie mogła podziwiać największą koronkę koniakowską świata. Jednym z celów projektu była integracja gości z Zaolzia  z uczniami SP nr 1 w Jaworzynce, dlatego też Zaolziacy brali udział w lekcjach z innymi klasami, m.in. j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, biologii, WOS-u czy w-f-u. Jednak czwartek był dniem szczególnej integracji. W pieszej wycieczce na Wyrchczadeczkę młodzieży z Bystrzycy towarzyszyła klasa 8b. Po zwiedzeniu Muzeum Świerka , wysłuchaniu opowieści oraz obejrzeniu filmu o głuszcach, dzieci rozgrzały się i uzupełniły zapas energii przy ognisku, które przygotowali dla nich pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Ostatni dzień młodzież poświęciła wizytom w miejscach dwóch  artystycznych rodzin-  Muzeum Wałacha oraz domu i kaplicy Konarzewskich. Po obiedzie pełni wrażeń z całego tygodnia uczniowie  udali się na Trójstyk, miejsce łączące 3 narody. Szczególnie atrakcyjne  było dla dzieci  zbieranie grzybów po najmniej dostępnej, słowackiej, stronie.

     Młodzież z Bystrzycy wyjechała zadowolona, z nowymi znajomościami oraz planami kolejnego spotkania!

                                                                                              I.Bojko-Busek

Oddział Poczty Polskiej w SP 1

Nowa placówka Poczty Polskiej w Jaworzynce już otwarta. Oficjalne przecięcie wstęgi miało miejsce 04.10.2019r. W wydarzeniu tym wzięli udział samorządowcy, zaproszeni goście, mieszkańcy. Zobacz relację z tego wydarzenia.

https://wiadomosci.ox.pl/oddzial-poczty-polskiej-w-sp-1,59999

 

 

Henryk Bestwina

Otwarcie Zielonej Pracowni w SP nr 1 w Jaworzynce

Dnia 1 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem wielu gości, które oficjalnie otworzyło powstałą w tej szkole Zieloną Pracownię.

Otwarcie Zielonej Pracowni

Poniżej zamieszczam link do artykułu na temat tego wydarzenia. 

http://www.istebna.eu/mieszkaniec/news/otwarcie-zielonej-pracowni-w-sp-1-w-jaworzynce

 

Henryk Bestwina