• Dożynki Gminne 2018
  Dożynki Gminne 2018
 • Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
  Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
 • Dzień Edukacji Narodowej
  Dzień Edukacji Narodowej
 • Połazy
  Połazy

Dzień Turystyki w SP nr 1 w Jaworzynce

    Przygotowania Dnia Turystyki jak zwykle poprzedzone
są obserwowaniem prognozy pogody. Gdy wszystkie prognozy wskazywały na to, że zbliża się przepiękny październikowy tydzień, nauczyciele zdecydowali, że ze swymi wychowankami wyruszą
na szlaki w środku tygodnia, tj. w środę 16 X  2019 r.

   Dzieci z „zerówek” przeszły pętelkę za szkołą. Pierwszoklasiści wraz ze swoimi opiekunami poznawali trasę, jaką przemierzają z domów do szkoły ich koledzy i koleżanki z klasy. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, gdzie mieszkają ich rówieśnicy. Drugoklasiści dotarli do styku trzech granic, czyli popularnego w Jaworzynce Trójstyku. Uczniowie klas trzecich wyruszyli na Złoty Groń. Po zdobyciu szczytu wrócili pieszo do szkoły. Przez Byrty na Wyrchczadeczkę pomaszerowała młodzież z klasy 4 oraz dwóch 5. Dzieci zwiedziły Muzeum Świerka, posłuchały o hodowli głuszca, a na koniec uzupełniły zapasy energii kiełbaskami z grilla.

  Im starsze klasy, tym dłuższe trasy mieli do pokonania. Szóstoklasistom przydzielono 13-kilometrowy Szlak Planetarny rozpoczynający się n Kubalonce Osiedlu, a kończący się przy Muzeum na Grapie. W tym roku nie udało nam się odwiedzić Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, bo żona himalaisty-  pani Cecylia-na trzydziestą rocznicę śmierci męża udała się w Himalaje, w miejsce, gdzie zginął Jerzy Kukuczka.

   Uczniowie klas siódmych wyruszyli na Stożek. Wyszli tradycyjnie
z Kubalonki Osiedla. Gdy dotarli na szczyt, odpoczęli w najstarszym schronisku w Beskidzie Śląskim, następnie zeszli do Istebnej Bucznika. Stamtąd zmęczonych turystów zabrał autobus.

   Najdłuższą trasę mieli do pokonania najstarsi uczniowie szkoły.
Z Koczego Zamku przez Tyniok dotarli do źródeł Olzy, przeszli obok zbiornika na Gańczorce, dotarli do schroniska Zaolzianka, gdzie mogli zregenerować siły. Następnie przez Beskid i jaworzyńską Babią Górę wrócili do szkoły.

      Tegoroczny Dzień Turystyki był bardzo udany. Dopisała nam pogoda i humory! Młodzież udowodniła, że ma bardzo dobrą kondycję!

                                                                     I.Bojko-Busek