• Dożynki Gminne 2018
  Dożynki Gminne 2018
 • Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
  Spartakiada Szkolna 2018/2019 rok
 • Dzień Edukacji Narodowej
  Dzień Edukacji Narodowej
 • Połazy
  Połazy

Młodzież z polskiej szkoły w Bystrzycy koło Trzyńca w SP nr 1 w Jaworzynce

    Dziewiętnastu uczniów w wieku 11-12 lat brało udział w projekcie Fundacji „ Oświata Polska za Granicą”. Dzieci dojeżdżały codziennie od poniedziałku
do piątku ( 16-20 września 2019 r.) z Bystrzycy do Szkoły Podstawowej w Jaworzynce. Program zajęć ułożyła Izabela Bojko- Busek, która koordynowała cały pobyt gości. Pierwszego dnia grupa pod opieką pani Jadwigi Navratil została przywitana przez uczniów i nauczycieli SP nr 1 w Jaworzynce. O oprawę muzyczną zadbała pani Monika Wałach-Kaczmarzyk. Po zajęciach integracyjnych młodzież zwiedziła Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Jaworzynce Centrum, a następnie udała się z pedagog Natalią Bestwiną do rzeźbiarza Jana Bojki, który przybliżył im historię swojej twórczości i pokazał młodym technikę rzeźbienia. Nasi goście mieli także lekcję origami z panem Henrykiem Bestwiną. Drugi dzień dla naszych sąsiadów rozpoczął się pechowo, zepsuł im się autobus. Jednak szybka interwencja organizatorów pozwoliła  gościom dotrzeć na wspaniałą prelekcję i prezentację instrumentów pasterskich, którą poprowadził znany artysta ludowy Zbigniew Wałach oraz pracownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Michał Kawulok. Po obiedzie młodzież udała się do Muzeum „ Na Grapie”, gdzie wzięła udział w warsztatach, podczas których zrobiła zabawki z siana. W połowie tygodnia uczniowie polskiej szkoły w Bystrzycy pojechali do Koniakowa, tam  dowiedzieli się, jak się obrabia wełnę, degustowali sery i uczyli się robić wełniane anioły w Centrum Pasterstwa. Następnie odwiedzili Chatę na Szańcach, wysłuchali opowieści pana Tadeusza Ruckiego i próbowali grać na rogu. Całość dopełniła wizyta w Centrum Koronki u pani Lucyny Ligockiej-Kohut, która zainteresowała młodzież historią koronki w naszym regionie. W drodze powrotnej do szkoły młodzież wstąpiła do GOK-u, gdzie mogła podziwiać największą koronkę koniakowską świata. Jednym z celów projektu była integracja gości z Zaolzia  z uczniami SP nr 1 w Jaworzynce, dlatego też Zaolziacy brali udział w lekcjach z innymi klasami, m.in. j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, biologii, WOS-u czy w-f-u. Jednak czwartek był dniem szczególnej integracji. W pieszej wycieczce na Wyrchczadeczkę młodzieży z Bystrzycy towarzyszyła klasa 8b. Po zwiedzeniu Muzeum Świerka , wysłuchaniu opowieści oraz obejrzeniu filmu o głuszcach, dzieci rozgrzały się i uzupełniły zapas energii przy ognisku, które przygotowali dla nich pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Ostatni dzień młodzież poświęciła wizytom w miejscach dwóch  artystycznych rodzin-  Muzeum Wałacha oraz domu i kaplicy Konarzewskich. Po obiedzie pełni wrażeń z całego tygodnia uczniowie  udali się na Trójstyk, miejsce łączące 3 narody. Szczególnie atrakcyjne  było dla dzieci  zbieranie grzybów po najmniej dostępnej, słowackiej, stronie.

     Młodzież z Bystrzycy wyjechała zadowolona, z nowymi znajomościami oraz planami kolejnego spotkania!

                                                                                              I.Bojko-Busek