5 października w SP nr 1 w Jaworzynce zorganizowano Dzień Regionalny. Celem tego projektu było przybliżenie młodzieży kultury, zwyczajów lokalnych oraz poznanie twórców ludowych  naszego regionu. Program tego dnia był bogaty. „Zerówki” i klasy pierwsze wybrały się do „Muzeum na Grapie”. Tam pani Katarzyna Rucka-Ryś opowiedziała młodym mieszkańcom Jaworzynki, jak wyglądało życie na wsi kiedyś, czym zajmowali się ich przodkowie.

Pan Jan Zogata zaprezentował dzieciom sztukę robienia koszyczków z korzenia świerkowego. Klasy drugie i trzecie odwiedziły rzeźbiarzy- pana Jana Bojkę i pana Pawła Jałowiczora. Artyści pokazali uczniom prace, opowiedzieli o swoich inspiracjach. Młodzież miała okazję zobaczyć rzeźbiarzy tworzących prace w drewnie lipowym. Czwartoklasiści gościli w Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce. Słuchali opowieści o życiu malarza, podziwiali obrazy, drzeworyty. Piąte i szóste klasy udały się do zaśnieżonego w tym dniu Koniakowa- brały udział w warsztatach w Centrum Pasterstwa pana Piotra Kohuta. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących wypasu owiec, robienia serów. Rywalizowały ze sobą, tworząc najdłuższy łańcuch z wełny owczej. Degustowały różne rodzaje sera.

Ten dzień był żywą lekcją o naszej Małej Ojczyźnie.

I.B